Na czym polega i kiedy potrzebna jest legalizacja tachografu?

Cennik tachografów

UsługaCena bruttoDodatkowo
Kalibracja (sprawdzenie) Tachografu Cyfrowego 320zł (brutto) Wymiana baterii 30zł (brutto)
Kalibracja (sprawdzenie) Tachografu Cyfrowego 4.0 Smart 700 (brutto) Wymiana baterii 30zł (brutto)
Pobieranie danych z Tachografu Cyfrowego (z kartą przedsiębiorcy) 50 zł (brutto)  
Pobieranie danych z Karty Kierowcy 30zł (brutto)  
3 x rolki papieru do Tachografu 30zł (10zł/szt) (brutto)  

Kontakt

+48 888 635 485

Jeśli masz auto ciężarowe, autobus, duże auto dostawcze albo większego busa – to Twój pojazd musi być wyposażony w tachograf cyfrowy. To urządzenie musi być zalegalizowane i poddawane regularnej kalibracji. W Biela Auto Centrum mamy uprawnienia do legalizacji i kalibracji tachografów.

Tachograf - czym jest?

Tachograf to niewielkie urządzenie cyfrowe, montowane w samochodach dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, samochodach ciężarowych, busach (zabierających powyżej 9 osób, wliczając kierowcę) oraz autobusach turystycznych i międzymiastowych. Stosowanie tachografów w wymienionych wyżej pojazdach jest regulowane przez unijne przepisy prawne. Nie ma jednak obowiązku stosowania tachografu w pojazdach rolniczych.

Tachograf cyfrowy montowany jest w kabinach samochodów ciężarowych. Urządzenie rejestruje czas pracy kierowcy, a także wybrane parametry jazdy (prędkość średnią i chwilową, licznik kilometrów). Można z niego odczytać również inne dane takie jak: tożsamość kierowcy, punkty położenia, a także zdarzenia i usterki związane z działaniem tachografu. Urządzenie to ma postać skrzyneczki z tworzywa sztucznego, z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym (kolorowym lub monochromatycznym), przyciskami do obsługi, a także wejściem (lub dwoma wejściami) na kartę kierowcy. Jest w nim wbudowana także maleńka drukarka.

Aby móc prowadzić auto wyposażone w tachograf cyfrowy, kierowca musi wcześniej wyrobić kartę kierowcy. To dokument przygotowywany przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych. Jego wyrobienie kosztuje ok. 180 zł. Brak ważnej karty kierowcy grozi wysokim mandatem (od 2000 zł).

Po co stosuje się tachografy?

  • Aby przestrzegać godzin pracy i odpoczynku dla kierowców zawodowych, ustalonych przez prawo. Ma to zapobiec wypadkom, które mogą być spowodowane zmęczeniem kierowców.
  • Aby usprawnić rozliczanie się kierowców z pracodawcami.

Tachograf wymaga kalibracji, poza tym niezbędna jest także legalizacja tachografu cyfrowego po jego montażu. Zabronione jest montowanie jakichkolwiek urządzeń, które pozwalają na obejście tachografu i jego wyłączenie. Jest to zagrożone karą pozbawienia wolności. Obecnie już nie stosuje się tachografów analogowych, o czym również warto pamiętać.

Legalizacja i kalibracja tachografu

Legalizacja tachografu jest niezbędna dla potwierdzenia prawidłowego przebiegu kalibracji, dzięki czemu tachograf może być stosowany w pełni legalnie. Kiedy legalizować tachograf? Zgodnie z przepisami, do 14 dni od zakupu pojazdu, w którym tachograf cyfrowy musi być zamontowany. Dotyczy to zarówno pojazdu nowego, jak i używanego. Procedura legalizacji i kalibracji tachografu musi być zgodna z wymaganiami Rozporządzenia Komisji (WE) nr 1360/2002 z 13 czerwca 2002 roku i Rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 z 20 grudnia 1985 roku.

Na jaki okres jest ważna legalizacja tachografu? Legalizacja tachografu jest ważna na okres dwóch lat. Po tym czasie konieczna jest kolejna kalibracja tachografu, wykonana przez wyspecjalizowany warsztat, posiadający odpowiednie uprawnienia. Kalibracja tachografu jest także prowadzona zgodnie z przepisami unijnymi.

Pamiętaj: co 2 lata musisz kalibrować tachograf! W przeciwnym razie narażasz się na wysoki mandat!

Ile jest ważna jest legalizacja tachografu, jeśli dojdzie do sprzedaży pojazdu? Do 14 dni po sprzedaży nowy właściciel pojazdu musi zalegalizować nowy tachograf.

Jak działa tachograf?

Tachograf jest podłączony do samochodowej instalacji elektrycznej (zapewnia mu zasilanie), do sterownika silnika, a także do instalacji  diagnostyki OBD2. W zależności od modelu, może być również podłączony do innych czujników. Dzięki temu jest w stanie rejestrować wiele parametrów pracy pojazdu. Aby uaktywnić tachograf, kierowca musi umieścić w nim swoją kartę kierowcy. Wtedy urządzenie zaczyna rejestrować niezbędne parametry. W oprogramowaniu tachografu znajdują się odpowiednie opcje, które kierowca powinien wybrać zgodnie ze swoją aktywnością. Są to np. jazda, odpoczynek, oczekiwanie (np. na rozładunek), przeprawa promowa i wiele innych. Zachowane w pamięci tachografu parametry pracy auta są pomocne przy ustalaniu przyczyn wypadków.

Kiedy należy wykonać kalibrację tachografu?

Standardowo tachograf legalizuje się co 24 miesiące, czyli raz na dwa lata. Ale ponowna kalibracja (czyli inaczej legalizacja tachografów) może być niezbędna także znacznie wcześniej, niż przed upływem 24 miesięcy. W jakich sytuacjach?

  • W pojeździe dokonano zmiany rozmiaru ogumienia;
  • Tachograf zaczął działać w niewłaściwy sposób;
  • Pojazd uczestniczył w wypadku i został poddany naprawie;
  • Pojazd zmienił właściciela;
  • Pojazd został wykupiony po leasingu na własność.

Jak sprawdzić, do kiedy jest legalizacja tachografu w naszym samochodzie? W pojeździe, w którym dokonano legalizacji tachografu, znajduje się tabliczka instalacyjna (znana też jako tabliczka pomiarowa). Jest ona umieszczona przy drzwiach kierowcy (przy słupku B) albo przy samym tachografie. Na tabliczce pomiarowej jest kilka informacji, w tym data ważności legalizacji tachografu (np. legalizacja tachografu: ważność do 12 marca 2023).

Jak przebiega legalizacja tachografu?

Legalizacji tachografu można dokonać w specjalistycznych warsztatach i Stacjach Kontroli Pojazdów, które posiadają państwowe uprawnienia. Nasz warsztat, będący częścią Biela Auto Centrum, również posiada uprawnienia do kalibracji i legalizacji tachografów cyfrowych. Zadowolenie klientów jest dla nas najważniejsze, dlatego proces legalizacji urządzenia wykonujemy sprawnie i skutecznie. Ile trwa legalizacja tachografu? Standardowo – do pół godziny.

Jak przebiega legalizacja/kalibracja tachografu? Sposób kalibracji i legalizacji określony jest w przepisach unijnych. Nasi specjaliści pracują zgodnie z wytycznymi. Legalizacja/kalibracja tachografu obejmuje sprawdzenie podstawowych parametrów pojazdu, jakie znajdują się w pamięci danych urządzenia. Należą do nich: numer VIN, numer rejestracyjny pojazdu, kod rejestrującego pojazd kraju, rozmiar opon, bieżący czas UTC czy ustawienia ogranicznika prędkości. W razie zmian, trzeba je poddać aktualizacji i dopasowaniu do konkretnego pojazdu. Sprawdza się także poprawność pracy tachografu, jak również brak ingerencji ze strony osób trzecich (czyli np. montażu wyłącznika tachografu). Po zakończeniu kalibracji/legalizacji, dane wprowadzane są do ogólnokrajowego systemu informatycznego, a na słupku auta, albo w okolicy tachografu, montowana jest nowa tabliczka legalizacyjna. Na tabliczce znajdują się także informacje, kto przeprowadził kalibrację.

Ile wynosi cena legalizacji tachografu? Zazwyczaj od 200 do 300 zl.

Gdzie wykonać legalizację tachografu?

Tachografy cyfrowe legalizowane są w warsztatach i Stacjach Kontroli Pojazdów, które posiadają odpowiednie uprawnienia państwowe. Jeśli mieszkasz w okolicach Nowego Targu – zapraszamy do Biela Auto Centrum. Mamy pełne uprawnienia do kalibracji i legalizacji tachografów przeznaczonych do transportu. U nas możesz także kupić wszelakiego typu części zamienne, akcesoria i płyny (oferujemy bardzo dobre ceny dzięki współpracy z ProfiAuto). Prowadzimy sprzedaż hurtową dla firm (w tym transportowych) i warsztatów. Biela Auto Centrum to także nowoczesny i świetnie wyposażony serwis samochodowy, w którym możesz naprawić swój pojazd.

Co ile powinna następować legalizacja tachografu?

Po zakupie auta nowego lub używanego – do 14 dni od daty zakupu. Potem co 24 miesiące, chyba, że doszło wcześniej do uszkodzenia tachografu, uszkodzenia pojazdu, zmiany rozmiaru opon czy któregokolwiek z zawartych w pamięci urządzenia parametrów.

Jakie kary grożą za brak legalizacji tachografu?

Kierowca, który jeździ samochodem bez zalegalizowanego tachografu może otrzymać mandat o wysokości do 200 złotych. Przedsiębiorstwo transportowe może otrzymać mandat do 1000 zł, a osoba zarządzająca flotą do 2000 zł. Pamiętaj, aby wykonać przegląd tachografu. Cena za przegląd tachografu jest naprawdę niewielka w porównaniu do wysokości mandatu wystawionego w trakcie kontroli drogowej. Zapraszamy do Biela Auto Centrum, gdzie od lat wykonujemy legalizację tachografu pod okiem profesjonalistów!