Legalizacja tachografów

Cennik tachografów

UsługaCena bruttoDodatkowo
Kalibracja (sprawdzenie) Tachografu Cyfrowego 320zł (brutto) Wymiana baterii 30zł (brutto)
Kalibracja (sprawdzenie) Tachografu Cyfrowego 4.0 Smart 700 (brutto) Wymiana baterii 30zł (brutto)
Pobieranie danych z Tachografu Cyfrowego (z kartą przedsiębiorcy) 50 zł (brutto)  
Pobieranie danych z Karty Kierowcy 30zł (brutto)  
3 x rolki papieru do Tachografu 30zł (10zł/szt) (brutto)  

Kontakt

+48 888 635 485

Legalizacja tachografu, nazywana także kalibracją to proces, którego głównym celem jest potwierdzenie lub zaktualizowane parametrów pojazdu. Wartości te są gromadzone oraz zachowywane w pamięci urządzenia. Legalizacja tachografu jest niezbędna do prawidłowego działania sprzętu i jest tego gwarantem.

W przypadku legalizacji (kalibracji) tachografów potwierdza i weryfikuje się następujące dane: numer rejestracyjny pojazdu, VIN oraz VRN, kod państwa rejestrującego, rozmiar opon, ustawienia ograniczenia prędkości, aktualny czas UTC, a także przebieg przepisany z licznika.

Do legalizacji należy przekazać wszystkie nowe tachografy nie później niż w ciągu 14 dni od daty rejestracji pojazdu - obojętnie, czy jest to pojazd nowy, czy używany. Następnie legalizację (kalibrację) tachografu należy wykonywać nie rzadziej niż raz na 2 lata.

Dowodem legalizacji tachografu jest tabliczka instalacyjna wraz z datą jej ważności. Może być ona umieszczona na ramie drzwi pojazdu, przy słupku B, przy drzwiach kierowcy lub bezpośrednio przy tachografie.

Wyjątkowe sytuacje, gdy konieczna jest legalizacja tachografu

Warto podkreślić, że nie tylko przy nowym tachografie oraz raz na dwa lata jest niezbędna jego legalizacja. Istnieją sytuacje, gdy konieczna jest ponowna kalibracja przed upływem daty ważności. Do najistotniejszych należą: uszkodzenie tachografu, zerwanie plomb, wadliwe działanie urządzenia, wymiana opon na osi napędowej lub zmiana numeru rejestracyjnego. Co ważne, brak kalibracji jest karany grzywnami, a ich koszt jest znacznie wyższy niż koszt legalizacji.

ProfiAuto - rzetelna legalizacja tachografów

W naszym serwisie możliwe jest przeprowadzenie rzetelnej legalizacji tachografu. Warto podkreślić, że tego typu kalibracja może być wykonana tylko przez odpowiedni podmiot, który posiada właściwie uprawnienia. Jeżeli szukasz sprawdzonego miejsca, gdzie będzie mógł dokonać legalizacji tachografu to koniecznie zainteresuj się ofertą naszego warsztatu ProfiAuto.